لحظه حال را دریاب

اگر بخواهم گرانبهاترین و با ارزش تربن دارایی شما را یادآوری کنم، باید بگویم آن لحظه حال است. بله لحظه حال، همان لحظه ای که وقتی شما شروع به خواندن جمله قبلی کردید تمام شد و الان دیگر آن لحظه را ندارید.

به غیر از لحظه حال هیچ لحظه دیگری در اختیار ما نیست، لحظات گذشته که گذشتن و دیگر دسترسی به آنها امکان پذیر نیست و لحظات آینده را هم هیچ کس ندیده، پس به آنها هم دسترسی نداریم. و اما لحظه حال تنها لحظه ای که کاملا در اختیار ماست.

آیا قدر این لحظه را می دانیم؟

یا مدام در حسرت گذشته و نگرانی آینده هستیم؟

بر اساس تحقیقات انجام شده نسبت های زیر میزان حضور ما را در هریک از زمانها باید در این حدود باشد:

۱۰ درصد در گذشته

۸۰ درصد در حال

۱۰ درصد در آینده

حالا ببینیم زندگی در لحظه حال چه مزایایی برای ما به همراه دارد:

وقتی در لحظه حال هستیم از آنجایی که حسرت گذشته را نمی خوریم و نگران آینده نیستیم، افکار منفی کمتری سراغ ما می آیند و میزان افکار مثبت و امیدواری بیشتر است.

احساس شادی و نشاط بیشتری می کنیم چراکه هر آنچه در لحظه است را می بینیم و در کنترل ماست و طبیعی است احساس قدرت بیشتری می کنیم.

کمتر دچار استرس می شویم چرا که آرامشی در درون احساس می کنیم که این آرامش ما را از استرس دور نگه می دارد. توجه به تنفس می تواند تمرین خوبی برای تمرین بودن در لحظه حال و کسب آرامش بیشتر برای ما باشد. روزی چند دقیقه در جایی آرام بنشینید و نفس هایتان نگاه کنید، بدون اینکه بخواهید آن را کنترل کنید فقط به دم و بازدم خود توجه کنید.

کمتر قضاوت می کنید و بیشتر شکرگذاری می کنید. بسیاری از چیزهایی که قبلا برای شما عادی بوده به تمرین زندگی در حال بیشتر به آنها توجه می کنید و قدردان نعمتهای خداوند خواهید بود.

اگر به زندگی بچه ها دقت کنید آنها بیشتر اوقات خود را در لحطه حال می گذرانند و به هبچ وجه زندگی را سخنت نمی گیرند. گذراندن ساعتی در روز با بچه ها تمرین بسیار خوبی برای زندگی در لحطه حال است.

اهمیت زندگی در لحظه حال از زبان بزرگان:

«فقط یک زمان است که اهمیت دارد: اکنون! این مهمترین زمان است چون تنها زمانی است که روی آن قدرت داریم.» — لئو تولستوی

«من هیچوقت نمی‌توانم به آینده فکر کنم. خودش به زودی می‌رسد.» — آلبرت انیشتین

«راز سلامت جسم و فکر این است که نه بخاطر گذشته غصه بخوریم و نه بخاطر آینده نگران باشیم، بلکه هوشمندانه و صادقانه در زمان حال زندگی کنیم.» — بودا 

هنر زیستن در لحظه حال، می تواند معنای دیگری هم داشته باشد و آن این است که از انجام کارهایتان لذت ببرید و تنها در جستجوی هدف نهایی نباشید. می توانید از قدم زدن در هوای آزاد و یا شنیدن صدای پرندگان، لذت ببرید. زیستن در زمان حال به معنای دلپذیر کردن لحظه ها و ثانیه های موجود، به جای دور کردن آنهاست. حق انتخاب با شماست که از لحظه لحظه ی زندگی واقعا لذت ببرید یا اینکه آنرا به زمان دیگری موکول کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *