روابط با کیفیت مهمترین سرمایه زندگی است

تحقیقی ۷۵ ساله در دانشگاه هاروارد انجام شده که بر اساس آن تحقیق تعداد زیادی از مردم جامعه را از طبقه های مختلف در سن کودکی انتخاب کردند و هر سال به آنها پرسشنامه هایی می دادند و آنها را به عنوان جامعه آماری بررسی می کردند. تا سرانجام بعد از گذشت ۷۵ سال در آخرین پرسشنامه ای که بین آنها توزیع شد از آنها سوال شده بود که در تمام این سالها مهمترین مولفه خوشبختی و سعادتمندی در زندگی شما چه عاملی بوده؟ و همه آنها متفق القول گفته بودند: روابط

در بین این جامعه آماری از یک کارتون خواب که هیچ دارایی نداشته تا رئیس جمهور آمریکا که همه چی داشت، بودند و می بینیم برای پایین ترین و بالاترین طبقه جامعه و سایر مردم عادی جامعه وقتی به سن هشتاد سالگی رسیدند، مهمترین رکن خوشبختی و سعادتمندی، روابط با کیفیت بوده است.

امروزه در سایه فضای مجازی روابط ما از کیفیت و غنای کافی برخوردار نیستند و با وجود اینکه دوستان زیادی داریم ولی روابط ما محدود شده به دنیای مجازی. روز تولدمان شاید دو روز لازم باشد تا پاسخ پیام تبریک ها را بدهیم ولی این تبریک ها هیچ شور و هیجانی در ما ایجاد نمی کنند.

روابط با کیفیت یعنی روابطی که در ما شور و نشاط زیادی ایجاد کند و حال ما را با خودمان بهتر کنند. فرد در سایه داشتن روابط با کیفیت احساس بهتری دارد. جسم و روح این شخص از سلامت و نشاط زیادی برخوردار است. تحقیقات نشان داده است افرادی که در جوانی روابط خوب و با کیفیتی داشتند، در میانسالی و سالمندی بیماری های جسمی و روحی کمتری را تجربه کرده اند.

تنهایی مثل سمی مهلک در وجود شخص رخنه می کند و باعث بیماری و کسالت فرد می شود. افراد معمولا در دوران جوانی به جهت داشتن مشغله های زیاد خیلی به مسائل جسمی و روحی خود توجه نمی کنند و همه توجه و انرژی خود را برای داشتن زندگی مرفه تر و درآمد بیشتر متمرکز می کنند. غافل از اینکه مهمترین رکن خوشبختی و سعادتمندی ما انسانها داشتن روابط خوب و با کیفیت است.

از شما می خواهم همین امروز نسبت به روابط خود دقیق شوید و ببنید چقدر برای داشتن روابط خوب و با کیفیت وقت و انرژی می گذارید و برای آینده خود از همین الان برنامه ریزی کنید

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *