هدفمند زندگی کنید

 

 

یکی از رموز موفقیت انسانهای موفق داشتن هدف در زندگی است. بسیاری از آنها از دوران کودکی اهدافی بلند پروازانه داشتند و بسیاری از برنامه ها و فعالیت های آنها در راستای آن اهداف بوده است.

زندگی کردن بدون هدف همانند قایقی بدون سرنشین است که به جریان آب سپرده شده و با جریانات آب به این طرف و آن طرف می رود. گاه می ایستد و گاه با سرعت حرکت می کند، بدون اینکه بداند چه سرانجامی دارد…

وقتی در زندگی کاملاً آگاهانه زندگی کنیم و مسئولیت زندگی خود را بپذیریم و باور داشته باشیم که این زندگی من است و من مهندس معمار آن هستم، پس باید آن را بسازم. خوب، اولین مرحله در ساخت یک خانه کشیدن نقشه و مشخص کردن فعالیت ها و اقدام هایی است که باید انجام شود. پس برای ساخت زندگی دلخواه لازم است اهداف و چشم انداز­های خود را از آن به وضوح تعیین کنیم. بر اساس ارزش ها و علایقِ خود برای زندگی هدفگذاری کنیم و به خود متعهد باشیم که اقدامات و فعالیت­هایی که انجام می دهیم در راستای رسیدن به آن اهداف می باشد.

بسیاری از ما مایلیم که کلی کار مثبت و عالی انجام دهیم، ولی عملاً این ها همه تنها در ذهن ما قرار دارد و برای رسیدن به آن ها هیچ اقدامی انجام نمی دهیم. به طور مثال، فرض کنید مادری آرزو دارد رابطه بهتری با فرزندش داشته باشد، خوب اگر این فکر فقط در حد آرزو باقی بماند، سال ها می گذرد و هیچ اتفاقی نمی افتد، برای اینکه تغییر حاصل شود باید آرزو را تبدیل به هدفی مشخص کند و برای رسیدن به آن هدف اقدام و فعالیت بنویسد و متعهد باشد که روزانه کارهایی که تعیین کرده انجام دهد.تا به­تدریج متوجه تغییراتی در خود و رابطه اش با فرزندش شود.

هدف به زندگی ما جهت می دهد. احساس مفید بودن به ما می دهد و انگیزه ما را در پیمودن مسیر بیشتر می کند. مهمترین دستاورد داشتن زندگی هدفمند تقویت عزت نفس و خودباوری ماست. در راستای ارتقا عزت نفس و خود باوری احساس خوبی نسبت به خود و اطرافیان پیدا می کنیم و زندگی شادتری همراه با رضایت درونی تجربه می کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *