کامل گرایی یا مهمترین دلیل درجا زدن

کامل گرایی که به اشتباه آن را گاهی کمال گرایی هم ترجمه کرده اند، بلای جان ماست و بسیاری از ما نمی دانیم که گرفتار چنین بلایی هستیم و برعکس فکر می کنیم که در کارها بسیار دقیق هستیم و همیشه بهترین کارها را انجام می دهیم.

غافل از اینکه تصور گرفتن بهترین نتیجه و انجام بهترین کار ما را از شروع و اقدام باز می دارد. بسیاری مواقع برای اینکه بهترین باشیم اصلا وارد کار نمی شویم چراکه برای بهترین بودن خود را آماده نمی دانیم. در حالی که در بسیاری از امورات زندگی اقدام کردن و کسب تجربه از اشتباهات است که ما را رشد می دهد. اگر طالب رشد و پیشرفت هستید باید شروع کنید و تنها با اقدام است که به توانایی ها و ضعف های خود آگاه می شویم و می توانیم در راستای تقویت خود قدم برداریم

حتما برای شما هم پیش آمده که سالها دوست داشتید یادگیری یا شروع فعالیتی را امتحان کنید و صرفا به خاطر اینکه فکر می کردید ممکنه شکست بخورید یا توانایی انجامش را نداشته باشید، اصلا دست به اقدام نمی زدید و حالا که پس از سالها بالاخره تصمیم گرفتید و شروع کردید متوجه شدید که چقدر توانایی در این حوزه دارید و اگر زودتر شروع کرده بودید الان به درجات بالایی رسیده بودید.

پس کامل گرایی برخی مواقع باعث می شود که فرصت ها را از دست بدهیم و بعضی فرصت ها تنها یکبار سراغ ما می آیند.

می دانیم که همه ما انسانیم و انسان مجموعه ای از ضعف ها و توانایی هاست. هر اندازه هم در کاری دانش و مهارت کافی داشته باشید باز هم احتمال اینکه در آن کار دچار مشکل شوید وجود دارد. پس کامل گرایی خیلی مواقع اعتماد به نفس ما را در کارها به شدت کاهش می دهد. و ما چون نمی توانیم تمام و کمال باشیم خیلی از فعالیت ها را اصلا شروع نمی کنیم.

مارک توآین جمله بسیار معروفی دارد:

من ترجیح می‌دهم برای کارهایی که انجام دادم حسرت بخورم تا کارهایی که انجام ندادم!

اگر زمینه هایی از کامل گرایی در شما وجود دارد همین امروز با خودتان قرار بگذارید که دست به اقدام بزنید و شروع کنید. هر نتیجه ای که شما از اقدام بگیرید بهتر از عدم اقدام است. سرگذشت انسانهای موفق به شما بینش خوبی در این خصوص می دهد. شکست های متعدد و نه شنیدن های پی در پی، آنها را بسیار قدرتمند و با تجربه کرده و همین قدرت در زندگی کاری و شخصی آنها زمینه موفقیت های آتی را فراهم کرده است.

همین الان لیستی از کارهایی که مدتهاست قصد انجامش را داشتید و تنها به دلیل کامل گرایی و ترس از بهتر نبودن اقدام نکردید تهیه کنید. در قدم بعدی تصمیم بگیرید به ترتیب اولویت دست به اقدام بزنید و شروع کنید و باور داشته باشید هر نتیجه ای که به دست بیاورید بسیار بسیار بهتر از شروع نکردن است.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *