خودباوری راز شاد بودن است

تا به حال برایتان پیش آمده که کاری دشوار و بزرگی را که مدتها می خواستید انجام دهید ولی از ترس اینکه شکست بخورید یا نتوانید آن طور که باید و شاید انجام دهید، نزدیکش نمی شدید و بالاخره اراده کردی و انجامش دادید؟

احتمالا اگر پاسخ شما مثبت باشد حس و حال بی نظیری که آن موقع داشتید را به یاد دارید….

احساس قدرت و شعف، به خودتان افتخار می کردید و از اینکه بر همه اهمال کاری ها و تنبلی ها و موانع غلیه کردید و اراده کردید و کاری که برای شما دشوار بود را انجام دادید به خود افتخار می کردید . همه ما انسانها ویژگی ها و توانمندی های منحصر به فردی داریم، ولی خیلی از مواقع به آنها واقف نیستیم و فکر می کنیم انجام بسیاری از کارها برای ما امکان پذیر نیست. در حالی که باید بدانیم ما تنها از درصد کوچکی از توانایی ها و قابلیت های خود استفاده می کنیم.

حتما نام محوطه امن برایتان آشناست، منطقه ای که کاملا مناسب با توانمندی ها و استعداد های ماست و ما در کمال آرامش در آن منطقه زندگی می کنیم، بدون اینکه دچار چالشی شویم. همین الان که در حال خواندن این مقاله هستید یک لحظه فکر کنید…

اگر یک خانم خانه دار هستید و همه امور منزل برای شما ساده است و شما بدون هیچ دردسر و چالشی همه کارهای منزل را انجام می دهید و احساس راحتی و آرامش دارید. یا اگر کارمند یک اداره هستید و حدود ده سال است که در این پست سازمانی مشغول فعالیت هستید و کاملا تمام ریزه کاری ها و زوایای این مسولیت را بلدید، خوب طبیعی است که انجام کارهای روتین و یکنواخت شما را به چالشی نمی کشاند و شما در حریم امن خود به سر می برید چرا که کلیه فعالیت های شما در راستای توانمندی های شماست. خوب حالا موقعیتی را تصور کنید که برای خانم خانه دار موقعیت درست کردن یک غذای جدید یا تغییر دکوراسیون یا پذیرایی از مهمانی که برای اولین بار از خارج از کشور به منزل آنها آمده است پیش آمده و یا اینکه به کارمندی که سالهاست کارهای روتین و یکنواخت انجام می دهد پروژه ای جدید و چالشی به او می سپارند.

خوب کاملا مشخص است که این امور در حریم امن این افراد نیست و برای انجام این کارها لازم است که کارهای جدید انجام دهند، و با افراد جدید مراوده داشته باشد. بسیاری از افراد در مواجه با چالش های زندگی وقتی قرار است کارهایی انجام دهند که در محدوده امنشان نیست، دچار ترس و نگرانی از عدم موفقیت می شوند. در حالی که همانطور که در بالا گفتم بسیاری از ما انسانها تنها از درصد کوچکی از توانایی ها و قابلیت هایمان استفاده می کنیم و به تدریج دچار باور های محدود کننده می شویم و تصور می کنیم از انجام بسیاری از کارها ناتوانیم. بررسی زندگی انسان های موفق نشان داده است که بسیاری از انها در مقاطعی از زندگی به چالش کشیده شده اند ولی به جای اینکه رویکرد عقب نشینی و ترس را انتخاب کنند با ترس هایشان روبرو شده اند و با تلاش و پشتکار توانستند موانع مسیر موفقیت را یکی یکی پشت سر بگذارند و در نهایت به این خود باوری رسیدند که قادر به انجام هر کاری که بخواهند هستند. وقتی به توانایی ها و قابلیت های خود پی می بریم، انرژی و نشاط در رگهای ما به جریان می افتد. هر مرحله از مسیر سخت رسیدن به هدف را که طی می کنیم، انگیزه می گیریم و این انگیزه انرژی مضاعفی به ما می دهد و در مسیر مصمم تر می شویم.

بسیاری از حالت های افسردگی و کسلی و بی انگیزگی ما زمانی است که فکر می کنیم هیچ کنترلی بر زندگی خود نداریم و دیگران را مسبب وضعیت زندگی خود می دانیم. تنها زمانی دست از مقصر دانستن دیگران برداریم و مسئولیت زندگی خود را بپذیریم، به خود باوری رسیدیم و درست در همین زمان است که احساس قدرت و شادی وجود ما را فرا گرفته و با انرژی و انگیزه بالا هر روز بهتر از روز قبل در راستای هدف خود حرکت می کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *