خودباوری چیست؟

خود باوری چیست؟

خود باوری یعنی آگاهی نسبت به توانمندی ها و قابلیت هایمان، اینکه چقدر خود را می شناسیم، تا چه اندازه نسبت به خودمان و کارهایی که از عهده ما  برمی آید، شناخت داریم. برای خودباوری باید خودشناسی داشته باشیم، برای خودشناسی باید بیشتر از قبل به خودمان و علاقه هایمان و احساساتمان و خواسته هایمان توجه کنیم.

تا زمانی که خودمان را باور نکنیم و به توانمندی هایمان مطمئن نباشیم دیگران ما را جدی نمی گیرند.

حتما برای شما هم پیش آمده که کاری را که می خواستید انجام ندادید، یا اینکه جرأت نکردید چیزی را که دوست داشتید را حتی امتحان کنید، تنها به این دلیل که خودتان را باور نداشتید.

همه ما وقتی متولد شدیم هیج مفهومی از ” می توانم ” و ” نمی توانم” در ما وجود نداشته است. کودک دنیا را مجالی برای کشف ناشناخته ها و تجربه کارهای جدید می داند مایل است همه چیز را تجربه کند، بسیاری از باورهای ما در همان دوران کودکی شکل می گیرد، در صورتی که محیط و اطرافیان فضا را امن می کنند و به کودک فرصت می دهند که دنیا را کشف کند، طعم شکست و پیروزی را بچشد و دنیا را لمس کند، خودباوری او تقویت می شود و در صورتی که مدام از او حمایت های افراطی شود و فرصت تجربه موقعیتهای جدید به دلیل محافظت از او در برابر آسیب ها و مخاطرات احتمالی گرفته شود، باورهای محدود کننده و نمی توانم ها در او شکل می گیرد و در همه مراحل زندگی با او خواهد بود.

خودباوری نوعی تجربه درونی است، هر آنچه شخص از درون با خودش در مورد خودش فکر می کند. اگر شخص خودباوری نداشته باشد، هر چه دیگران تحسینش کنند، نمی پذیرد.

خودباوری در همه جنبه های زندگی اعم از زندگی عاطفی، ذهنی، روحی و جسمی وجود دارد. خودباوری به انسان جرأت آرزو کردن می دهد، همه انسانهای موفق از همان دوران کودکی آرزوهای بزرگ داشته اند و با خودباوری به آنچه خواسته اند رسیده اند.

خودباوری از ما انسانی رو راست تر و صادق تر می سازد. انسانی که به خودش و توانایی هایش ایمان دارد، کاملا ضعف هایش را می شناسد، خودش را بابت ضعف هایش سرزنش نمی کند، تنها آنها را می بیند و به آنها آگاه است، خودش را با تمام خوبی و بدی هایش می پذیرد و تلاش می کند هر روز بهتر از روز قبل باشد.

خود‌باوری بازتابی از نحوه زندگی و برخورد ما با چالش های زندگی است. نه آنچه که داریم و یا آنچه که به نظر می رسیم یا میزانی که محبوب هستیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *